Search
Close this search box.

Rulandské modré

Rulandské modré (Pinot noir) je velmi stará odrůda. První zmínka o odrůdách Pinot je přibližně z roku 1300. Z Francie se odrůda rozšířila po celé Evropě a k nám ji nechal přivézt císař Karel IV. V současné době jsou největší výsadby v podoblasti Velkopavlovické a přímo z Velkých Bílovic si dovážíme kvalitní hrozny k dalšímu zpracování.
Rulanda modrá má vysoké požadavky na stanoviště. Potřebuje hodně sluníčka a tepla. Vyhovuje ji půda hlinitopísčitá, lehká štěrkovitá až vápenitá.

Pro toto víno je typická světle rubínová až cihlově červená barva. Odrůda dává velmi kvalitní plné víno, sametové, kořenité s hořkomandlovou příchutí. Ve vůni i chuti můžeme najít ostružiny, maliny, jahody či švestky a pokud je vino vyzrálé pak i vůni hořícího dřeva, povidla či hořkou čokoládu.

Rulandské modré se hodí k dlouhodobé archivaci neboť delším ležením na láhvi se dosahuje nejvyšší jakosti.

Mladší vína můžeme doporučit k pečeným masům, jemným úpravám zvěřiny či jiného tmavého masa. Hodí se však i k měkkým sýrům s bílou plísní (Camembert, Brie, Hermelín) .Skvělá jsou také k delšímu posezení s malým zákuskem.

Vyzrálá archivní vína lze podávat bez pokrmů, ohromují svojí plností a není třeba je čímkoliv dalším doplňovat.

Ampelografická charakteristik

List je malý až středně velký. Tvar čepele je okrouhlý, třílaločnatý s mělkými horními bočními výkroji, které jsou otevřené.

Hrozen je malý až střední , nejčastěji válcovitého tvaru. Uspořádání boboulí v hroznech je husté. Bobule je malá a kulatá , modrofialová až modročerná, voskovitě ojíněná. Slupka je velmi tenká, dužina je bez zbarvení, řídká, ale plné chuti.

Pro objednání vína nás kontaktujte pomocí