Náš postup výroby červeného vína

Vinobraní

Ruční sběr hroznů. Před samotným sběrem sledujeme obsah cukru v hroznu. Jakmile dosáhneme požadované výše jdeme sbírat a to ať prší či svítí sluníčko.

Mletí hroznů

Zdravé hrozny se nasypou do speciálního mlýnku, který oddělí bobule od třapin. Dojde k narušení bobule, ale nesmí dojít k porušení peciček. Získáme rmut.

Kvašení

Rmut přečerpáme do vinifikátoru, kde dochází k maceraci barviva a tříslovin ze slupek hroznů. Kvašení probíhá přibližně 5-75 dní dle odrůdy.

Lisování

Operaci provádíme v pneumatickém lisu, kdy získáme mladé víno, které se po odkalení přečerpá do nádoby z ušlechtilé oceli nebo dubového sudu, kde dochází k biologickému odbourávání kyseliny jablečné.

Školení vína

Jedná se o řadu operací, které ovlivňují kvalitu vína – síření, číření, filtrace a zrání vina.

Lahvování

Finální operace. Lahvujeme přes filtrační svíčku do polštáře z dusíku. Lahve uskladníme ve vinném sklepě a tam čekají na svého majitele.

Náš postup výroby bílého vína

Vinobraní

Ruční sběr hroznů. Před samotným sběrem sledujeme-obsah cukru a kyselin v hroznu. Jakmile dosáhneme cukernatost v poměru ke kyselinám optimální požadované výše jdeme sbírat a to ať prší či svítí sluníčko.

Mletí hroznů

Zdravé hrozny se nasypou do mlynkoodzrňovače, který oddělí bobule od třapin. Dojde k narušení bobule, ale nesmí dojít k porušení peciček. Získáme rmut. Pokud chceme zachovat čisté aroma odrůdy, použijeme kryomaceraci. Vlivem suchého ledu docílíme zchlazení rmutu n a poměrně nízkou teplotu kolem l5C a necháme několik hodin odležet – macerovat.

Lisování

Vlastní proces proběhne v pneumatickém lisu.Jde o velmi důležitou operaci při zpracování hroznů, která ovlivňuje kvalitu vína. Získaný mošt necháme sedimentovat v kádích několik hodin, tak aby došlo k mechanickému odstranění nečistot tzv. odkalení moštu.

Kvašení

Odkalený mošt přečerpáme do nerezových nádob, kde dochází k fermentaci (kvašení). Při tomto procesu se vytváří alkohol a z moštu se za pomocí přírodních či vyšlechtěných kvasinek stává víno. Důležité je chlazení moštu. Při nižších teplotách se ve vínu uchovávají přírodní aromatické látky. Jde o tzv. řízené kvašení. Po vykvašení se víno přečerpá do nerezové nádoby nebo dubového sudu ,kde dochází ve většině případů k žádoucímu biologickému odbourávání kyseliny jablečné.

Školení vína

Jedná se o řadu operací, které ovlivňují kvalitu vína – síření, číření, filtrace a zrání vina.

Lahvování

Finální operace. Lahvujeme vyškolené víno přes selektivní filtrační svíčku dle druhu vína do lahve naplněné inertním plynem. Láhve uskladníme minimálně na čtyři měsíce ve vinném sklepě a tam čekají na svého spotřebitele.