Search
Close this search box.

Dornfelder

Odrůda vinné révy, která se používá k výrobě červených vín. Byla vyšlechtěná v Německu v roce 1955 křížením odrůd Helfensteiner a Heroldrebe.

Dornfelder je středně pozdní odrůda a tak dobře odolává jarním mrazíkům. Je to jedna z mála odrůd, o které se nemusíme bát.
Na stanoviště je Doník poměrně náročný. Potřebuje hodně slunce , hodně vody , humózní a hlubší půdu, vyváženou výživu s dostatkem hořčíku a draslíku. Jde o velmi plodnou odrůdu , kterou musíme redukovat, abychom dosáhli požadované kvality hroznů. Při dobré redukci dosahuje Dornfelder přívlastkové cukernatosti a lze z něj vyrobit plné harmonické červené víno. To je pak vhodné na jednoleté ležení ve francouzském dubovém sudu. Zráním vína se stupňuje jeho plnost a harmonie a proto je vhodné k archivaci.

Dornfelder ve vinohradě působí majestátně, velké listy s červeným žilkováním, nádherné obrovské hrozny. Chuť bobulí je zcela výjimečná. Obsažená barviva ve slupce zůstávají krátce na jazyku a kromě zbarvení do černa umocňují výraznou ovocnou chuť.

Víno vyrobené z dobře vyzrálých hroznů má výrazně tmavě červenou až černofialovou barvu. Vůně je tělnatá s výrazným ovocitým tónem. Voní po lesních plodech, brusinkách, borůvkách a hořké čokoládě s dochutí lehké kávovinky. Po prvním doušku ucítíte sálající teplo ze sluncem zalité lesní paseky. Působí hutně a plně, skoro máte pocit, že se dá kousat. Pokud je některý rok skoupý na sluneční paprsky , Dornfeldru to na kráse neubírá. Má světlejší rubínovou barvu , působí lehce, svěže a má příjemný ovocný tón v chutí i vůni .

Svěží lehká ovocitá vína se hodí k těstovinám, plná vína pak k těžším či kořeněným úpravám masa, grilovaným pokrmům, zvěřině a výrazným sýrům.

Ampelografická charakteristik

List je velký, pětilaločnatý, středně hluboce vykrajovaný. Okraj listu je výrazně zoubkovaný. List je tmavozelený. Vrchní strana listu je silně puchýřnatá, jemně vrásčitá, spodní hustě štětinatá.

Hrozen je velký až velmi velký, středně hustý. Bobule je okrouhlá až široce eliptická , tmavomodré až modročerné barvy, voskovitě ojíněná. Dužina je jemně masitá bez zabarvení , plné chuti, slupka obsahuje velké množství barviva.

Pro objednání vína nás kontaktujte pomocí