Search
Close this search box.

Chardonnay

Chardonnay je ve světě nejpopulárnější z bílých odrůd. Je to původní francouzská moštová odrůda (Vitis vinifera) z Burgundska, patřící do skupiny „Pinot“.

Název je odvozen od malé obce v Burgundsku , departement Saône-et-Loire na východě Francie (GPS 46.5097978N, 4.8622581E).
Chardonnay je poměrně náročná na polohu, která by neměla být příliš horká ani příliš chladná. Přímé sluníčko může spálit slupku bobule a zcela tak ovlivnit charakteristiku vína chutí lehce připálených ovocných tónů. Naopak ve víně z chladných poloh můžeme najít bylinné tóny. Chardonnay se nedaří ve vlhké, výživné půdě, potřebuje suší, kamenitou
půdu s vyšším obsahem vápníku.

Víno má světle žlutou až nazlátlou barvu. Vůně je intenzivní, plná, harmonická, chuť výrazná, kořenitá až minerální, s elegantní kyselinkou a dlouhou dochutí. Ve vůni i chuti můžeme najít zralé hrušky, kdouli, broskev, mango, ananas, citrusové plody , smetanu či med, není výjimkou i chuť banánu.

Chardonnay je vhodná odrůda k archivaci i pro ležení v dubovém sudu. Ležením v sudě se ve vůni a chuti dostává do popředí ananas, vanilka a jemná vůně dřeva. Kořenitost vína se lehce zjemní a celé se to krásně zakulatí.

Odrůda Chardonnay nabízí obrovskou škálu chutí a proto je třeba chutnat a párovat. Lehčí a minerální víno bychom doporučili především k rybám a mořským plodům . Příjemně pak doplňuje pokrmy z bílého masa , těstovin a jemné smetanové omáčky. Ve studené kuchyni můžeme víno podávat k paštikám, měkkým sýrům s bílou plísní, masovým roládám.
Plnější vína jsou pak vhodná v kombinaci s mírně upraveným vepřovým či hovězím masem.

Ampelografická charakteristik

List je středně velký, tvar čepele je pětiúhelníkový až okrouhlý, list je celokrajný, nečleněný. Výkrojek řapíku je na obou stranách ohraničený žilnatinou, je ve tvaru U až lyrovitý. Listy na podzim citronově žloutnou.

Hrozny jsou malé až střední. Tvar hroznu je válcovitě-kuželovitý , někdy s křidélkem u základní třapiny. Bobule je malá, kulatá, v době zralosti je slupka žlutozelená. Dužina je měkká, řídká a šťavnatá.

Pro objednání vína nás kontaktujte pomocí