Search
Close this search box.

Rulandské šedé Reserva

Označení „reserva“ je možné použít pro víno, které zrálo nejméně 24 měsíců v dřevěném sudu a následně v lahvi, z toho nejméně 12 měsíců v sudu u červeného vína a 6 měsíců u bílého nebo růžového vína.

My jsme termínem „reserva“ označili vína, kterým věnujeme zvláštní pozornost a péči. Hýčkáme je dvanáct měsíců ve francouzském dubovém sudu. Co tři měsíce jim dopřejeme více kyslíku k nadechnutí se a znovu je uložíme do dřevěné buclaté postýlky a bedlivě kontrolujeme, zda zrají do naší představy a chutě.

Rulandské šedé z naší vinice je rok od roku plnější, šťavnatější a voňavější. Réva vinna potřebuje dostatek prostoru. Kořeny si pak sahají níž a níž pro všechny ty prospěšné minerály , živiny a jiné důležité látky. To vše se promítne do kvality hroznů a posléze do chutě a vůně vína. Proto jsme dopřáli Rulandě dvanáctiměsíční zrání v dubovém sudu. A s výsledkem jsme nad míru spokojeni. Příjemně teplou jantarově žlutou barvu vína umocňuje plnost a hebkost sušeného ovoce v chuti , ve vůni pak dominují medové tóny a lehká vanilka.

Rulandské šedé (zkratka RŠ)
Rulandské šedé je prastará francouzská bílá moštová odrůda původem z Burgundska. Vznikla pravděpodobně pupenovou mutací z Rulandského modrého. Obě odrůdy do Střední Evropy přivezl patrně císař Karel IV.

Ampelografická charakteristik

List je středně velký, okrouhlý, širší než delší s puchýřnatým a zvlněným povrchem listové čepele. Čepel je mírně třílaločnatá, s mělkými postranními výkrojky. Řapíkový výkroj je otevřený, ve tvaru písmene V. Na podzim se list barví do žluta.

Hrozen je malý, válcovitěkuželovitý, u základu třapiny s malým křidélkem. Uspořádání bobulí v hroznu je husté. Bobule je malá, kulatá, šedorůžová až modravě šedá. Slupka je středně pevná.
Dužina je bez zabarvení, šťavnatá a rozplývavá, sladké , neutrální chuti.

Pro objednání vína nás kontaktujte pomocí